- Štítky blogu
Potřebujete poradit?
Jak se starat o termosky
Zní to jako banalita, co rozhodně není na článek, ale protože všechno termonádobí má sloužit dlouho, je to skutečně důležité. Musíme se o ně starat, tak aby nám mohlo 100 % sloužit a my si mohli náš nápoj užívat z našeho oblíbeného kousku dlouhé roky.
Všechny termosky, termoláhve, láhve, ale i termokonviceje potřeba udržovat v čistotě. Přeci jenom si nechceme přivodit žaludeční potíže a určitě hraje roli také estetická stránka věci, jak víme obzvláště čaj a káva nechávají barevné usazeniny.
Důležité je, aby po použití v termosce nezůstaly zbytky jídla nebo nápojů a aby vždy dobře vyschly. Tak zabráníte vzniku plísní nebo nežádoucího zápachu. Myjte termosku každý den. K termohrnku byste se měli chovat stejně jako k obyčejným hrnkům na čaj. Také byste přeci z jednoho hrnku bez mytí nepili několik dní v kuse. U termohrnků platí to samé. Termohrnek nebo termosku je nutno rozebrat na jednotlivé části (víčko je často možné rozložit). Ve složeném stavu se totiž může usazovat vlhkost a špína ve spárách a mezerách mezi jednotlivými částmi termohrnku.
Při ručním mytí stačí klasicky houbička a jar. Pokud to materiál termokousku umožňuje, v klidu použijte myčku na nádobí.
Je důležité po umytí nechat vše uschnout, teprve pak se může termohrnek znovu složit. Pokud toto neuděláte, tak po složení termohrnku zůstane vlhkost ve spárách/mezerách a tím pádem skoro jako kdybyste ho neumyli.
Jak se dostat až na dno? Ideální jsou čistící kartáče, které jsou šetrné a účinné.
Pokud máte termosku nebo termokonvici více zaneřáděnou nebo na ní jsou barevné skvrny od čaje nebo kávy, máme pro vás několik tipů:
- Jedlá soda - Nasypte do nádoby 2-3 polévkové lžíce jedlé sody, zalijte horkou vodou a důkladně protřepejte. Roztok nechte působit několik hodin, třeba i přes noc. Obsah vylijte, vnitřek termohrnku opláchněte čistou vodou.
- Ocet – tento trik znaly už naše babičky, skvěle odstraní vodní kámen, zbaví vás zápachu i skvrn. Stačí uvařit 1 dcl octa v 1 litru vody (tím si skvěle vyčistíte i varnou konvici) a takto vroucí nalejete rovnou do termosky. Postačí 10 minutek, vypláchnout a je to. Ocet určitě používejte jen na skleněné a nerezové termosky, ostatní materiály by mohla kyselina, což vlastně ocet je, poškodit.
Potřebujete-li se zbavit zápachu, máme tu trik s kávovou sedlinou alias lógrem.
Připravte si trošku sedliny, kterou naředíte teplou vodou. Směs nalijte do termohrnku a důkladně protřepejte. Po několika minutách roztok vylijte a vnitřek termohrnku opláchněte.
Při čištění se vyhněte drsným kartáčům či čemukoliv, co může způsobit škrábance.
Lufa je skvělá varianta na nádobí, je to zcela přírodní, ekologická žínka z rostliny lufy válcovité pro jemné mytí nádobí. Houba po namočení příjemně změkne a dobře se drží v ruce. Nepoškrábe nádobí. Vydrží několik měsíců.
Takže pamatujte a dbejte především na čistotu a řádné vyschnutí! Jen tak vám bude termoska sloužit dlouhá léta a káva z ní bude vždy skvěle chutná.