Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu

Potřebujete poradit?

18.02.2022

O čaji

S šálkem čaje nešlápnete nikdy vedle. Zpříjemní vaše chvíle o samotě, i s přáteli.

Tradice pití čaje je tisíce let. Zpočátku se jednalo o jeho ryze praktické využití čerpající z příznivých účinků čaje na lidský organismus, a to jak při vnitřním i vnějším využití. Čajové listy se obvykle vařily spolu s dalšími přísadami a vytvářely výživný a zdraví prospěšný nápoj. Byl nejdříve používán mnichy k meditacím a léčení. Později se lístky začaly sušit a lisovat nebo drtit na jemný čajový prach. Popularita čaje narůstala a spolu s tím se měnily metody jeho pěstování a zpracování. Postupně vzniklo 6 nejznámějších čajových druhů – čaje bílé, zelené, černé, žluté, oolongy a puery. Čaj se mimo jiné stával žádaným obchodním artiklem.

Některé druhy čaje a formy jeho přípravy patřily pouze do nejvyšší společnosti, existovaly ale také veřejné čajové dýchánky, takzvaný čaj o páté. Vlastně jde o takové dostaveníčko se známými s šálkem čaje a občerstvením. Pro servírování čaje pro více lidí doporučujeme přípravu do termokonvice, budete tak mít dostatek pro všechny.

Čaj je kulturní nápoj, připravovaný obvykle louhováním lístků rostliny čajovníku v horké vodě, ale také samotné lístky. Čaj má díky obsahu kofeinu povzbuzující a stimulující účinky na lidský organismus. 

Po vodě se jedná o druhý nejrozšířenější nápoj na světě. Ať už jej pijete ráno nebo večer, teplý či studený, sypaný či sáčkový, černý nebo bílý, vždy bude vašim příjemným společníkem. Na všechny vaše cesty se bude skvěle hodit termohrnek, v tom vám čaj vydrží teplý po několik hodin.

Historicky rostl čajovník především v jihovýchodní Asii, v Číně a Indii. Pěstovat se ale postupně začal i v Pákistánu, Íránu, na Srí Lance, Tchaj-wanu, Nepálu, Austrálii, Argentině a Keni. Čajové lístky se většinou sbírají několikrát do roka, v některých oblastech prakticky celý rok. 

Čaje rozdělujeme dle způsobu zpracování do čtyř základních skupin:

  • čaje bílé – dochází zde k jemné oxidaci, jde o samovolnou oxidaci probíhající během "zavadání", čaj je následně sušen na slunci. Lístky jsou lehce nahnědlé v místech, kde proběhla oxidace, části listu zůstávají zelené. Má jemnou a lahodnou chuť a velmi světlou barvu.
  • čaje zelené – prochází minimální oxidací v době mezi utržením a zpracováním. Oxidaci enzymů je zabráněno co nejdříve po sklizni. Děje se tak buď nahříváním na pánvích, nebo napařováním. Zpracování je ukončeno jeden až dva dny od sběru. Lístky si uchovávají svěží zeleň. Má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví. Může být používán jako částečná prevence Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby, sklerózy, a dokonce i rakoviny. Dále se může podílet na snížení cholesterolu v krvi a může být taktéž využíván jako zdravější alternativa kávy – má totiž povzbuzující účinky, proto bychom ho neměli pít k večeru. Výhodou je, že zrychluje metabolismus a spalování tuků, je proto vhodný při redukční dietě. Druhem zeleného čaje je matcha, což je čistý zelený čaj.
  • čaje polozelené neboli oolongy - lístky procházejí oxidací, která je však v různých fázích přerušena. Tyto lístky jsou hnědé, s lehkými zeleným odstínem. Sběr lístků na jeho výrobu musí proběhnout v okamžiku jejich plné zralosti, aby čajový nálev získal svou pověstnou vyváženou chuť. Stupněm oxidace jde o přechod mezi zeleným a černým čajem.
  • čaje černé – oxidace probíhá za teploty okolo 30 °C a velice vysoké vlhkosti. Získáváme lístek plně oxidovaný, tedy na pohled hnědý až černý. Zpracování trvá týden a déle. Jde o čaj nejoblíbenější. Zoxidované polyfenoly (skupiny chemických sloučenin obsažených v rostlinách) dodávají čaji chuť, barvu a aroma. Přírodní polyfenoly jsou zodpovědné za charakteristickou trpkost černého čaje, která aktivuje činnost slinných žláz a zahání žízeň.

Označení čaj se běžně používá i pro jiné nálevy – pro odvary různých jiných rostlin (například ovocnébylinné čaje nebo třeba ten šípkový). Velmi oblíbené jsou i exotické „čaje“ jako jihoamerické maté (nápoj připravovaný z lístků cesmíny paraguayské), lapacho (bylinný čaj, také nápoj Inků, připravovaný z kůry stromu lapacho) nebo rooibos z jižní Afriky (nápoj je připravován z keře s názvem čajovec kapský).

Tak který se stane, tím vaším nejoblíbenějším? Ne nadarmo se čaj stává pro mnoho z nás láskou na celý život…

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Platební brána ComGate
© 2020 Termonádobí.cz, všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz